Home

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


RESULTS OF THE 3RD INTERNATIONAL INDEPENDENT MUSIC COMPETITION "INDIVIDUALIS"

FOLK INSTRUMENTS
1 Group (under 15 years old)
1st Prize Alexandr Smirnov, Moldova
2nd Prize Maryan Zub, Ukraine
3rd Prize Volodymyr Baloha, Ukraine
2 Group (15-18)
1st Prize Valentina Kalinina, Russia
2nd Prize Roman Furley, Russia
3rd Prize Ihor Horoshyj, Ukraine
3 Group (19-22)
1st Prize
Prize Chen Li, China
2nd Prize Irina Moshkovskaya, Russia
3rd Prize
Zhang Xi, China


ENSEMBLES
OF FOLK INSTRUMENTS
1st Prize Chen Li - Zhang Xi, China
2nd Prize Ekaterina Bondareva - Elena Izmaylova -
Irina Potapova, Russia
3rd Prize Anna Yefimenko - Nina Kovchar, Ukraine

ENSEMBLES WITHOUT PIANO
1st Prize Diana Varicheva-Polina Panova, Russia
2nd Prize Konstantin Romanenko-Taras Vaschey, Ukraine
3rd Prize
Hertta Tirranen-Urpo Salmenhaara-Erkki Huhtannen, Finland

STRING QUARTET
1st Prize Tibor Slachta-Miroslav Sasik-Miroslav Svab-Pavol Kukacka, Slovakia

ACCORDION (BAYAN)
1 Group (under 15 years old)
1st Prize Ioana Dragomirescu, Romania
2nd Prize Andrey Stepanenkov, Russia
3rd Prize Alexandr Radimov, Russia
2 Group (15-18)
1st Prize Pavel Lazurkevich, Belorus
2nd Prize Ivan Kolesnikov, Russia
3rd Prize Stepan Baran, Ukraine
3 Group (19-22)
1st Prize Nicolae Bala, Moldova
2nd Prize Igor Hofman, Germany
3rd Prize Valeriy Dolgikh, Russia

Ioana Dragomirescu was awarded with a Special Prize. Pavel Lazurkevich and
Nicolae Bala
are invited for concerts in Ukraine.

GUITAR
1 Group (under 15 years old)
1st Prize Jozef Doruzka, Slovakia
2nd Prize Egor Platonov, Russia
3rd Prize Lubomir Zavarsky, Czech Republic
2 Group (15-18)
1st Prize Jean Larouche, Canada
2nd Prize Paul Schulze, Germany
3rd Prize Renzo Costa, Italy
3 Group (19-22)
1st Prize Helena Voigt, Germany
2nd Prize Ladislav Kresanek, Slovakia
3rd Prize Victor Andruhiv, Ukraine

Jozef Doruzka and Helena Voigt were awarded with a Special Prize.
Ladislav Kresanek
are invited for concerts in Ukraine.

PIANO DUO
1st Prize Hu Kun - Chuang Hui-Nan, China
2nd Prize Ola Stahlhammer - Semmy Rudner, Sweden
3rd Prize Kim Nam-Yun - Jean-Paul Chemla, South Korea - France

ENSEMBLES WITH PIANO
1st Prize Kaija Nordell - Benita Saarikettu - Janne Mikkola, Finland
2nd Prize Junko Murata - Hozumi Ohtsu, Japan
3rd Prize Valentina Ivanova - Illya Zakov - Yan Smakovky, Russia

SINGING
1st Prize Svetlana Sadovchik, Russia
2nd Prize Nadezhda Barabanova, Moldova
3rd Prize Tetyana Miyus, Ukraine
3rd Prize Sergey Trifonov, Russia

SAXOPHONE
1 Group (under 15 years old)
1st Prize Victor Sanin, Russia
2nd Prize Ilona Dukic, Croatia
2 Group (15-18)
1st Prize Marc Russell, USA
2nd Prize Ivan Karaban, Russia
3rd Prize Dmytro Yesipov, Ukraine
3 Group (19-22)
1st Prize Olexandr Bespalov, Russia
2nd Prize Olena Savka, Ukraine
3rd Prize Valentyn Yurchenko, Ukraine

Victor Sanin was awarded with a Special Prize.

BRASS
1 Group (under 15 years old)
1st Prize Pablo Gonsalez, Mexico
2nd Prize Vladimir Tretyakov, Russia
3rd Prize Yevgen Osadchy, Ukraine
2 Group (15-18)
1st Prize Maria Reichenbach, Germany
2nd Prize Valeriy Davymuka, Ukraine
3rd Prize Toshiji Kabuki, Japan
3 Group (19-22)
1st Prize German Kurochka, Belorus
2nd Prize Hu Pin, China
3rd Prize Bogdan Kitsenko, Ukraine

Vladimir Tretyakov was awarded with a Special Prize.
German Kurochka received invitation for a concert in Ukraine in 2006.

WOODWINDS
1 Group (under 15 years old)
1st Prize Anton Mitrofanov, Russia
2nd Prize Igor Zarytsky, Ukraine
3rd Prize Mikhail Soldatov, Russia
2 Group (15-18)
1st Prize Roman Chernikov, Russia
2nd Prize Paolo Bandini, Italy
3rd Prize Petr Steidl, Germany
3 Group (19-22)
1st Prize Emily MacFarlin, USA
2nd Prize Vinko Sulic, Croatia
3rd Prize Nadia Galatenko, Ukraine

Roman Chernikov received invitation for a concert in Ukraine
Igor Zarytsky has received Ostap Shutko scholarship

PIANO
1 Group (under 11)
1st Prize Marina Sorokina, Russia
2nd Prize Norayr Altunyan, Armenia
3rd Prize Vladislava Novohatska, Ukraine
2 Group (11-14)
1st Prize Abigail Sin, Singapore
2nd Prize Lilia Marchenko, Ukraine
3rd Prize Aleksandra Katolik, Poland
3rd Prize Jonathan Guan Rong Lim, Singapore
3 Group (15-18)
1st Prize James Nigel, Great Britain
2nd Prize Olexandr Slipchenko, Ukraine
3rd Prize Nina Malakhovska, Ukraine
4 Group (19-22)
1st Prize Nicola Rocca, Italy
2nd Prize Yaryna Rak, Ukraine
3rd Prize Nigar Majidova, Azerbaijan

Marina Sorokina and Lilia Marchenko are invited for concerts in Ukraine
.

CELLO
1 Group (under 11)
1st Prize Irina Granovskaya, Russia
2nd Prize Maria Panchenko, Ukraine
2 Group (11-14)
1st Prize Stephane Tetrault, Canada
2nd Prize Yeun Kyu Jang, South Korea
3rd Prize Egor Loza, Russia
3 Group (15-18)
1st Prize Viktor Slatkevich, Belorus
2nd Prize Angela Hanks, USA
3rd Prize Roman Kostiuk, Ukraine
4 Group (19-22)
1st Prize Petr Pospisil, Czech Republic
2nd Prize Jean Poulet, France
3rd Prize Kerri Morton, USA

Irina Granovskaya and Maria Panchenko are invited for concerts in Ukraine
.

VIOLIN
1 Group (under 11)
1st Prize Roman Kachur, Ukraine
2nd Prize Zhansaya Kozhakova, Kazakhstan
3rd Prize Anastasia Mokrytska, Ukraine
3rd Prize Rosa Kadyrova, Kazakhstan
2 Group (11-14)
1st Prize Leslie Chen, USA
2nd Prize He Cheung, China
3rd Prize ElizavetÓ Goldenberg, Russia
3 Group (15-18)
1st Prize Galina Norbekova, Russia
2nd Prize Maria Laszlo, Hungary
3rd Prize Lyubomyr Boychuk, Ukraine
4 Group (19-22)
1st Prize Katya Zeilinger, Germany
2nd Prize Elena Abaeva, Russia
3rd Prize Steven Hill, Great Britain

Roman Kachur has received Ostap Shutko Prize