Home


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


RESULTS OF THE 17th INTERNATIONAL INDEPENDENT MUSIC COMPETITION 'INDIVIDUALIS"

FOLK INSTRUMENTS
1st Prize
Anton Glushchenko, Belorus
2nd Prize Roksolana Petriv, Ukraine
3rd Prize Olga Veselovska, Ukraine

ENSEMBLES OF FOLK INSTRUMENTS
1st Prize Diana Ivanova - Anton Glushchenko, Belorus
2nd Prize Maria Chorna - Lidia Korysko - Milana Vlashchenko, Ukraine

3rd Prize Oleg Baranovsky - Andriy Khrus, Ukraine

STRING QUARTET
1st Prize Ivan Cheryshev - Valentina Shevchenko - Darya Sharova - Vitaliy Ivanov, Belorus
2nd Prize Olga Verzina - Polina Vereshchagina - Vitalina Roshchina - Yulia Shvets, Ukraine

ENSEMBLES WITHOUT PIANO
1st Prize Dmitriy Lavruk - Stepan Dushchenko, Belorus
2nd Prize Rostyslav Grabar - Myhaylo Parchevskyy, Ukraine
3rd Prize Nina Artemyeva - Vira Zorina, Ukraine

ACCORDION (BAYAN)
1 Group (under 15 years old)
1st Prize Anna Bakanova, Ukraine
2nd Prize Orest Kushch, Ukraine
3rd Prize Yana Khramova, Ukraine
2 Group (15-18)
1st Prize Ilya Lapenko, Moldova
2nd Prize Ivan Lev, Ukraine
3rd Prize Oleg Stretovych, Ukraine
3 Group (19-22)
1st Prize Ivan Panchev, Bulgaria
2nd Prize Nikolay Ovcharov, Russia
3rd Prize Myron Prokhorov, Ukraine

GUITAR
1 Group (under 15 years old)
1st Prize Jan Komora, Poland
2nd Prize Hanna Schultz, Germany
3rd Prize Kateryna Mishchenko, Ukraine
2 Group (15-18)
1st Prize Igor Trubnikov, Russia
2nd Prize Stepan Lyubarsky, Ukraine
3rd Prize Marko Kardash, Ukraine
3 Group (19-22)
1st Prize Taras Zaremba, Ukraine
2nd Prize Magda Krakowiak, Poland

3rd Prize Adam Makowiecki, Ukraine

PIANO DUO
1st Prize Grigoriy Kamarov - Anna Shpak, Russia
2nd Prize Valeria Sheludenko - Inna Zasyadko, Ukraine
3rd Prize Volodymyr Prohorov - Zoyana Trofymova, Ukraine

ENSEMBLES WITH PIANO
1st Prize Roman Dolgikh - Yulia Ivanova, Russia
2nd Prize John Park - Susan Shaw, Canada
3rd Prize Mykola Brovun - Vasyl Tymkiv - Olga Veremeeva, Ukraine

SINGING
1st Prize Olena Pidlisna, Ukraine
2nd Prize Valentyna Kharachko, Ukraine
3rd Prize Mariana Stets, Ukraine

SAXOPHONE
1 Group (under 15 years old)
1st Prize Yosyp Varga, Ukraine
2nd Prize Ruslan Dreev, Russia
3rd Prize Artem Malyshko, Belarus
2 Group (15-18)
1st Prize Taras Opanasenko, Ukraine
2nd Prize Yulia Dal, Russia
3rd Prize Stepan Korolenko, Ukraine
3 Group (19-22)
1st Prize Istvan Szekely, Hungary
2nd Prize Leonid Morozov, Ukraine
3rd Prize Dmitriy Polozov, Russia

BRASS
1 Group (under 15 years old)
1st Prize Karol Dobrowolski, Poland
2nd Prize Maksym Dribnyuk, Ukraine
3rd Prize Pavel Skoba, Belarus
2 Group (15-18)
1st Prize Anna Parkhomenko, Ukraine
2nd Prize Thomas Mainz, Austria
3rd Prize Lubomyr Stepovyy, Ukraine
3 Group (19-22)
1st Prize John Clark, Canada
2nd Prize Sergey Pleshcheev, Russia
3rd Prize Anton Goba, Ukraine

WOODWINDS
1 Group (under 15 years old)
1st Prize Natali Hakim, Poland
2nd Prize Georgiy Pivovarov, Ukraine
3rd Prize Anastasia Shiyan, Ukraine
2 Group (15-18)
1st Prize Barbara Michalik, Poland
2nd Prize Jakub Kusior, Poland
3rd Prize Marcel Suder, Poland
3 Group (19-22)
1st Prize Jania Michal, Poland
2nd Prize Taras Buryak, Ukraine
3rd Prize Anzhelika Surina, Moldova

PIANO
1 Group (under 11)
1st Prize Irina Zotova, Ukraine
2nd Prize Valeriy Zuskin, Ukraine
3rd Prize Eva Mazur, Poland
2 Group (11-14)
1st Prize Jan Stefanczyk, Poland
2nd Prize Viktoria Kovaleva, Belorus
3rd Prize Maria Tereshchenko, Ukraine
3 Group (15-18)
1st Prize Laszlo Antal, Hungary
2nd Prize Yulia Shchukina, Russia
3rd Prize Ivan Antonov, Ukraine
4 Group (19-22)
1st Prize Yi Ding, China
2nd Prize Gintas Dmukauskas, Lithuania
3rd Prize Ursula Baranowski, Poland

CELLO
1 Group (under 11)
1st Prize Nikita Milevskiy, Belarus
2nd Prize Stepan Biletsky, Ukraine
3rd Prize Olga Orlova, Russia
2 Group (11-14)
1st Prize Andrey Tolstykh, Russia
2nd Prize Tetyana Honcharenko, Ukraine
3rd Prize Anna Kafel, Poland
3 Group (15-18)
1st Prize Timur Aymazov, Kazakhstan
2nd Prize Yuriy Marchenko, Ukraine
3rd Prize Svetlana Krutova, Russia
4 Group (19-22)
1st Prize Petra Fiala, Czech Republic
2nd Prize Irina Devina, Belarus
3rd Prize Ivan Roshchin, Ukraine

VIOLIN
1 Group (under 11)
1st Prize Nazar Paliy, Ukraine
2nd Prize Olena Kuchynska, Ukraine
3rd Prize Thomas Kuhl, Germany
2 Group (11-14)
1st Prize Yoon-Soo Kwon, South Korea
2nd Prize Vadym Klymenko, Ukraine
3rd Prize Elif Ero─člu, Turkey
3 Group (15-18)
1st Prize Anna Vahova, Slovakia
2nd Prize Georgiy Sarkissian, Armenia
3rd Prize Yuriy Kohanyk, Ukraine
4 Group (19-22)
1st Prize Laszlo Pal, Hungary
2nd Prize Anna Wojciechowicz, Poland
3rd Prize Yulia Pryshchepa, Ukraine